Health-coaching – nowa droga do osiągnięcia celów terapeutycznych w kardiologii

Health-coaching – nowa droga do osiągnięcia celów terapeutycznych w kardiologii

11.06.2021

Health-coaching to nowoczesna forma współpracy z pacjentem, w której celem jest nie tylko prezentacja wiedzy/instrukcje, które przekazuje lekarz/pielęgniarka / dietetyk / fizjoterapeuta, ale dążenie do realizowania konkretnych celów terapeutycznych, które wynikają z osobistych predyspozycji i doświadczeń każdego chorego.

W Enterna-Medica opiekę taką oferujemy głównie pacjentom ze schorzeniami kardiologicznymi (po zawale i z niewydolnością serca). Konsultacja może zostać przeprowadzona z zastosowaniem metodologii psychologicznej oraz coachingowej. Podczas indywidualnych konsultacji psycholog, wspólnie z pacjentem ocenią wiedzę chorego na temat jego problemów zdrowotnych i wyjaśnią to, czego pacjent nie rozumie. Pacjent – w zależności od potrzeb – może zostać również przygotowany do korzystania z rozwiązań ICT/ aplikacji mobilnych zaprojektowanych do zdalnej opieki medycznej i edukacji.

Cele w procesie leczenia – jak je osiągnąć?

Health-coaching odpowiada przede wszystkim na autentyczne potrzeby pacjenta (redukcję lęku czy zmianę nawyków) oraz pomaga formułować mu krótko- i długoterminowe cele. Wyznacza również kolejne kroki do ich osiągnięcia oraz pomaga określić tempo ich realizacji.

Pacjent wspólnie z psychologiem szuka także źródeł wsparcia (Czy jest ktoś, kto mógłby mi pomóc w realizacji tego celu? Na czym ta pomoc mogłaby polegać? Czy te osoby wiedzą o tym?), określa wskaźnik realizacji celów (cel: schudnąć = wskaźnik: spadek wagi o x kg), a także opracuje „plan B” na wypadek problemów z realizacją pierwotnego celu.

Zawał bądź niewydolność serca bardzo często wymagają od chorego zmiany nawyków żywieniowych, znalezienia czasu na regularny wysiłek fizyczny, rezygnacji z wcześniejszych nałogów, czyli najprościej mówiąc dużej reorganizacji życia. Mnogość terminów medycznych, natłok informacji związanych z chorobą oraz długa lista zaleceń mogą sprawić, że pacjent poczuje się przytłoczony liczbą wymagań i oczekiwań do wprowadzenia. Health-coaching pomaga uporządkować wiedzą i krok po kroku wdrażać zdrowe nawyki do codziennego życia.

 

Jesteś po zawale serca? Stwierdzono u CIebie niewydolność serca? Nie zwlekaj! Zarezerwuj wizytę! Specjalista psycholog zdrowia w Enterna Medica pomoże Cipoprawić jakość życia

Więcej z kategorii: Choroby układu sercowo-naczyniowego