Zaburzenia psychiczne związane z COVID-19

Zaburzenia psychiczne związane z COVID-19

10.05.2021

Przebycie COVID-19 wiąże się z ryzykiem różnorodnych zaburzeń psychicznych. W ich powstawaniu znaczenie ma nie tylko bezpośredni wpływ wirusa SARS-COV-2 na tkankę mózgową, ale też procesy zapalne, zwłaszcza epizody wysokiej gorączki, ograniczenia aktywności fizycznej, zmiany naczyniowe i niedotlenienie mózgu. Nie bez znaczenia jest też izolacja, problemy finansowe i lęk przed pogorszeniem sytuacji materialnej, wyczerpanie pracą, lęk przed zachorowaniem, kalectwem lub śmiercią oraz lęk o najbliższych. Trzeba pamiętać, że u każdego chorego na COVID oraz u wielu osób zdrowych w czasie pandemii działa wiele czynników równocześnie.

Trudno się więc dziwić, że liczba osób doznających cierpień psychicznych po COVID jest znaczna. Dotychczasowe dane wskazują, że co czwarta osoba w czasie pandemii odczuwa problemy związane ze stresem w nasileniu wymagającym leczenia.

Oczywiście jeszcze większe obciążenie dotyczy chorych i ozdrowieńców. Wśród chorych o ciężkim przebiegu infekcji koronawirusowej zaburzenia psychiczne występowały u ponad 60% pacjentów, w tym najczęściej:

  • bezsenność,
  • lęk,
  • zaburzenia uwagi,
  • zaburzenia pamięci,
  • depresja,
  • chwiejność emocjonalna.

Znaczna część tych zaburzeń utrzymuje się długo po wyleczeniu infekcji, więc powinna być traktowane jako jej długotrwałe powikłania. Wspomniane problemy pojawiają się zarówno u osób z wcześniejszymi obciążeniami (np. z niewielką bezsennością lub nieznacznie wzmożonym poziomem lęku), jak i u osób wcześniej zdrowych.

Najczęściej opisywanymi dolegliwościami są bezsenność, lęk i depresja. Zaburzenia te utrzymują się przez dłuższy czas po infekcji, powodując znaczące pogorszenie jakości życia, utrudniając rehabilitację i powrót do normalnego życia. U części chorych ustępują po kilku lub kilkunastu  tygodniach, u innych mają tendencję do przewlekania się. Każde takie zaburzenie – nawet pozornie niegroźne – powinno być jak najwcześniej leczone. Opóźnienie rozpoczęcia leczenia może pogorszyć jego skuteczność.

Prof. Robert Pudlo

 

Potrzebujesz wsparcia lekarza psychiatry? Nie zwlekaj, zarezerwuj wizytę u specjalisty z zespołu Enterna Medica

lek. med.
Marcin Kaczmarczyk
lekarz chorób zakaźnych
Wydział Lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny
Wizyta stacjonarna
Centrum Medyczne
Ul. Wolności 338b, Zabrze
e-Wizyta (wideokonsultacja)
Umów wizytę

Więcej z kategorii: COVID-19 Medycyna zakaźna