
COVID-19 uszkadza układ sercowo-naczyniowy
Niekorzystny wpływ koronawirusa na układ sercowo-naczyniowy może być złożony i wielokierunkowy. Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych procesów zapalnych w organizmie, w tym może spowodować zapalenia mięśnia sercowego i w jego następstwie uszkodzenie serca. Poprzez aktywację układów neurohormonalnych infekcja ta może zaostrzyć niewydolność serca, doprowadzić do ostrych incydentów wieńcowych, w tym zawału serca, ujawnić i/lub nasilić występowanie zaburzeń rytmu serca, zarówno komorowych jak i nadkomorowych, w szczególności epizodów migotania przedsionków.
Stała ocena stanu zdrowia chorych kardiologicznych może być prowadzona z wykorzystaniem metod telemedycznych. Regularne monitorowanie parametrów takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, tętno, jego częstość i regularność, wagę i temeperaturę ciała, czy zapisy EKG zwiększają poczucie bezpieczeństwa chorych, umożliwiają korektę leczenia przez to zmniejszają ryzyko zaostrzenia choroby i konieczności hospitalizacji.
Co robić w przypadku podejrzenia/wystąpienia infekcji?
WAŻNE: Łagodna infekcja nie wymaga pobytu w szpitalu, a wymaga uważnej obserwacji, a w razie obaw: konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.
Należy obserwować czy nie dochodzi do nasilenia objawów niewydolności serca oraz nasilenia objawów infekcji ( podwyższona temperatura ciała, osłabienie, bóle mięśniowe, wzmożona senność, kaszel) – jeżeli tak – sugerujemy pilny kontakt z lekarzem rodzinnym
W przypadkach wystąpienia znacznego nasilenia objawów niewydolności serca, bólów w klatce piersiowej nie należy zwlekać i wezwać Pogotowie Ratunkowe. Przed wizytą należy bezwzględnie poinformować personel również o obecnych objawach infekcji wirusowej – jeżeli występują.
Masz wątpliwości? Nie zwlekaj, zarezerwuj wizytę u specjalisty z zespołu Enterna Medica






Więcej z kategorii: COVID-19, Choroby układu sercowo-naczyniowego,
e-Wizyty (wideokonsultacje) i wizyty w gabinecie
Umów konsultację, otrzymaj e-receptę i e-skierowanie