
Migotanie przedsionków. Arytmia, która może doprowadzić do udaru mózgu
Migotanie przedsionków. Arytmia, która może doprowadzić do udaru mózgu.
Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem, występuje głównie u osób w wieku podeszłym. Określana jest jako „arytmia dziadków”. Najnowsze dane z badań epidemiologicznych pokazują, że migotanie przedsionków jest obecne u prawie 20% osób w wieku 65 lat i powyżej, a więc u co piątej osoby w tej populacji. To wartość średnia, u osób w wieku powyżej 80 roku życia występuje u ponad 30% z nich, a więc u blisko co trzeciego naszego bliskiego, znajomego w wieku podeszłym.
Co jest ważne w diagnostyce i leczeniu chorych z migotaniem przedsionków?
Migotanie przedsionków może występować w formie napadowej lub utrwalonej. Ponad połowa osób dotkniętych występowanie tej arytmii ma ją epizodycznie, czyli w formie napadowej. Arytmia może występować raz dziennie, raz w tygodniu i czasem rzadziej – raz na kilka tygodni. I co bardzo ważne – u około 40% chorych arytmia jest bezobjawowa, to znaczy, że osoba nią dotknięta nie czuje kołatania serca. Dlatego nie poszukuje pomocy lekarskiej, nie zgłasza się do lekarza w POZ czy poradni specjalistycznej. U takich chorych bezobjawowych z postacią napadową arytmii, w rutynowo wykonywane EKG zwykle nie znajdujemy i nie rozpoznajemy arytmii. Wskazane i celowe jest u nich długotrwałe monitorowanie EKG, np. z zastosowaniem metod Holtera czy nowych technik bezelektrodowego, długoterminowego monitorowania EKG.
Następstwa występowania migotania przedsionków są liczne i złożone, arytmia pogarsza jakość życia, często powoduje konieczność hospitalizacji i przede wszystkim zwiększa śmiertelność całkowitą. Wiemy, że w populacji osób z migotaniem przedsionków śmiertelność jest dwukrotnie wyższa w porównaniu do osób bez tej arytmii.
Dlaczego osoby z migotaniem przedsionków umierają częściej?
Przede wszystkim zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu, jako powikłania migotania przedsionków.
Chorzy z postacią napadową i bezobjawową migotania przedsionków są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu! Aby naszych „dziadków”, właśnie tych z arytmią napadową i bezobjawową uchronić przed udarem mózgu musimy u nich jej poszukiwać.
prof. dr hab. med. Zbigniew Kalarus
Potrzebujesz konsultacji? Nie zwlekaj, zarezerwuj wizytę u specjalisty z zespołu Enterna Medica






Więcej z kategorii: Choroby układu sercowo-naczyniowego,
e-Wizyty (wideokonsultacje) i wizyty w gabinecie
Umów konsultację, otrzymaj e-receptę i e-skierowanie