PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze to miejsce stworzone z myślą o wsparciu osób w każdym wieku – od najmłodszych dzieci, przez młodzież po dorosłych. Nasz zespół doświadczonych psychologów i pedagogów oferuje kompleksową pomoc, aby wspierać rozwój emocjonalny, społeczny i edukacyjny, pomagając jednocześnie w pokonywaniu trudności w nauce oraz w relacjach społecznych.
Dzięki profesjonalnemu podejściu i nowoczesnym metodom diagnostycznym, Poradnia Enterna Medica Zabrze oferuje szeroką gamę usług, w tym:
- diagnozy psychologiczne i pedagogiczne,
- terapie indywidualne, grupowe oraz dla rodzin,
- konsultacje i wsparcie dla rodziców, dzieci i młodzieży,
- programy rozwijające umiejętności społeczne,
- wsparcie edukacyjne.
Działamy w oparciu o najnowsze standardy medyczne i terapeutyczne, dostosowując naszą pomoc do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zapewniamy przyjazną atmosferę oraz pełną dyskrecję. Jeśli szukasz miejsca, które zadba o zdrowie psychiczne i rozwój osobisty Twój i Twojego dziecka w komfortowych warunkach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Enterna Medica w Zabrzu to odpowiedni wybór.
SIEDLISKO TERAPEUTYCZNE (PORADNIA PEDAGOGICZNA)
Indywidualne sesje terapeutyczne i rozwojowe dzieci, młodzieży i dorosłych oraz sesje terapeutyczne dla rodzin organizowane są przez Siedlisko Terapeutyczne B&B w ramach Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze. Specyfika sesji uwarunkowana jest wiekiem uczestnika oraz jego potrzebami. Spotkania dedykowane są dla osób potrzebujących wsparcia w sferze emocjonalnej, społecznej, w relacjach rówieśniczych, partnerskich, kompetencji rodzicielskich lub pozostających w sytuacjach kryzysowych. Ilość sesji dostosowana jest do indywidualnych potrzeb uczestnika/ów.
OFERUJEMY:
> Trening Umiejętności Społecznych - TUS
TUS realizowany przez Siedlisko Terapeutyczne B&B w ramach Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze jest formą terapii grupowej, której celem jest zdobywanie i rozwijanie zachowań prospołecznych. Skierowany jest dla dzieci i młodzieży mających trudności w relacjach społecznych, komunikacji (poczucie wyizolowania, odrzucenia od grupy rówieśniczej, pełnienie roli „kozła ofiarnego”), wyrażaniu trudnych emocji jak np.: złość, smutek.
Program wykazuje również skuteczność w przypadku dzieci ze spectrum autyzmu, nadpobudliwością psycho-ruchową oraz innymi zaburzeniami rozwoju.
Zajęcia dedykowane są dla dzieci i młodzieży w zależności od grupy wiekowej. Ważne, by grupa była na podobnym poziomie wiekowym, poznawczym, intelektualnym i komunikacyjnym - wówczas formy wsparcia będą adekwatne do możliwości każdego uczestnika, a efektywność zajęć wzrośnie. Z uwagi na powyższe grupy mają formę stałą, aby w nich uczestniczyć należy wykupić pakiet kompleksowego programu - 20 zajęć warsztatowych.
Do umiejętności nabywanych w trakcie treningu zaliczyć można m.in.
- zawieranie znajomości,
- słuchanie,
- stawianie granic,
- zadawanie pytań,
- odmawianie,
- inicjowanie rozmowy, dyskutowanie,
- reagowanie na krytykę, wyrażanie krytyki,
- radzenie sobie z uczuciami, w tym: rozróżnianie uczuć,
- wyrażanie gniewu i rozczarowania.
Dobór konkretnych umiejętności uwarunkowany jest potrzebami uczestników, ich możliwościami psychofizycznymi oraz obszarami, w których wymagają wsparcia.
Zajęcia dedykowane są dla:
- dzieci w wieku przedszkolnym: spotkania mają charakter warsztatowy i prowadzone są w grupach 5-7 osobowych z częstotliwością raz w tygodniu. Czas trwania zajęć: 45 min.
- dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-3): spotkania mają charakter warsztatowy i prowadzone są w grupach 6-8 osobowych z częstotliwością raz w tygodniu. Czas trwania zajęć: 45 min.
- uczniów klas 4-6: spotkania mają charakter warsztatowy i prowadzone są w grupach 6-8 osobowych z częstotliwością raz w tygodniu. Czas trwania zajęć: 60 min.
> Trening Zastępowania Agresji TZA - ART z elementami Treningu Umiejętności Społecznych – TUS
Trening składa się z następujących elementów:
- trening umiejętności prospołecznych,
- trening kontroli złości,
- trening wnioskowania moralnego,
- trening empatii.
TZA realizowany przez Siedlisko Terapeutyczne B&B w ramach Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze skierowany jest do dzieci, młodzieży mających trudności w wyrażaniu trudnych emocji, zwłaszcza złości. Wówczas zajęcia odbywają się w formie grupowej. Ważne, by grupa była na podobnym poziomie wiekowym, poznawczym, intelektualnym i komunikacyjnym - wówczas formy wsparcia będą adekwatne do możliwości każdego uczestnika, a efektywność zajęć wzrośnie.
Z uwagi na powyższe grupy mają formę stałą, aby w nich uczestniczyć należy wykupić pakiet kompleksowego programu - 20 zajęć warsztatowych.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się również sesje indywidualne.
Trening w formie indywidualnej skierowany jest również do dorosłych, którzy stosują lub są zagrożeni stosowaniem przemocy domowej i nie radzą sobie z kontrolowaniem i panowaniem nad swoimi trudnymi emocjami.
W kompletny i szeroki sposób pozwala budować kompetencje społeczne i emocjonalne. Pomaga budować dobre, empatyczne relacje rodzinne, rówieśnicze, partnerskie. Uczy m.in. samoświadomości oraz szacunku do siebie i innych, stawiania granic, wyrażania złości w sposób asertywny. Program realizowany jest w koncepcji modelu integrującego różne metody pracy, w tym TZA- ART, porozumienia bez przemocy.
Zajęcia dedykowane są dla:
- uczniów klas 7-8,
- uczniów szkół ponadpodstawowych,
- osób dorosłych.
Spotkania grupowe mają charakter warsztatowy i prowadzone są w grupach 6-8 osobowych z częstotliwością raz w tygodniu. Czas trwania zajęć: 60 min. Wszystkie zajęcia grupowe prowadzone są przez dwóch trenerów.
Spotkania indywidualne prowadzone są przez jednego trenera. Czas jednej sesji obejmuje 60 min z częstotliwością dostosowaną do potrzeb uczestnika.
Specjaliści działający w Siedlisku Terapeutycznym B&B w ramach Enterna Medica Zabrze:
Barbara Pierończyk - wieloletni pedagog, posiadający doświadczenie w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, młodzieżą oraz osobami dorosłymi, działający również przez wiele lat w obszarze pomocy społecznej.
Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując z młodzieżą z domów dziecka, rodzin zastępczych, placówek resocjalizacyjnych oraz pełniąc funkcję kuratora sądowego, pedagoga szkolnego i specjalnego. Trener programów psychologiczno-terapeutycznych oraz korekcyjno-edukacyjnych dla osób dorosłych mających problem ze złością i stosujących przemoc w rodzinie. Prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W swojej pracy bazuje zarówno na wieloletnim doświadczeniu zawodowym jak również zdobytym wykształceniu w kierunku pedagogicznym. Posiada tytuł magistra pedagogiki, ukończyła studia podyplomowe z zakresu logopedii oraz edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie I i II stopnia. Posiada uprawnienia do prowadzenia programu TZA-ART, Kids’ Skills, rekomendowanego programu profilaktycznego Unplugged oraz mediacji rodzinnych.
W swojej pracy stawia na ciągłe podnoszenie kwalifikacji, poszukiwanie nowych, atrakcyjnych metod pracy oraz rozwój osobisty. Charakteryzuje ją otwartość oraz ciekawość drugiego człowieka w ujęciu holistycznym.
Barbara Pakura-Brzoska - wieloletni pedagog, posiadający doświadczenie w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i ich rodzicami.
Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w placówkach oświatowych pełniąc funkcję wychowawcy jak i na stanowiskach kierowniczych. Prowadzi warsztaty dla rodziców wspierając ich rozwój i kompetencje wychowawcze. Dyplomowany pedagog z zacięciem artystycznym. Posiada tytuł magistra sztuki w zakresie edukacji muzycznej i plastycznej, ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Współzałożycielka Teatru Muzycznego Castello, aktorka i konferansjerka, wieloletni instruktor obozów survivalowych dla dzieci i młodzieży.
Posiada uprawnienia do prowadzenia Treningu Umiejętności Społecznych - TUS, Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, warsztatów z Porozumienia bez Przemocy NVC, Kręgów Naprawczych - czyli co możemy zrobić w obliczu konfliktu?
W swojej pracy stawia na empatię, samorozwój i świadome rodzicielstwo. Pracuje w nurcie Porozumienia bez Przemocy nieustannie trenując "język żyrafy", by z uważnością i sercem patrzeć na innych.
PORADNIA PSYCHOLOGICZNA
Wartość, profesjonalizm i indywidualne podejście
W Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze nie tylko dostarczamy wysokiej jakości konsultacji psychologicznych, ale również oferujemy indywidualne wsparcie dla pacjentów, dla których choroba staje się barierą w codziennym funkcjonowaniu.
Psychologia jest szeroką dziedziną wiedzy, dzięki której możemy pomóc zarówno w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych, jak i problemów somatycznych. Pozwala również pomóc w radzeniu sobie z problemami dnia codziennego oraz nagłymi sytuacjami, które mogą przytrafić się Pacjentom i spowodować wystąpienie trudności psychologicznych.
W Enterna Medica Zabrze wspieramy naszych Pacjentów borykających się między innymi z:
- depresją;
- schizofrenią;
- problemem uzależnienia;
- stanami lękowymi;
- diagnozą onkologiczną (w tym również świadczymy pomoc dla rodzin pacjentów onkologicznych);
- z problemem otyłości i cukrzycy;
- anoreksją i bulimią.
Zapraszamy również Pacjentów, którzy borykają się z kryzysami życiowymi, jak śmierć członka rodziny, trudna do udźwignięcia diagnoza, rozwód, utrata pracy.
Zapraszamy również najmłodszych Pacjentów z Rodzicami do Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica Zabrze.
Depresja stanowi jedno z najbardziej rozpowszechnionych, ale również najpoważniejszych zaburzeń psychicznych. Jest ona diagnozowana na podstawie następujących objawów: obniżony nastrój, utrata zainteresowań, anhedonia, czyli brak zdolności do odczuwania radości i przyjemności, obniżenie energii, uwagi i koncentracji, skutkujący czasem tym, że chory nie wstaje z łóżka, odczuwania poczucia winy bez konkretnego powodu, poczucia małej wartości siebie lub nawet bezwartościowości. Osoby chore na depresję mają również pesymistyczne przewidywania na temat swojej przyszłości. W przypadku poważniejszych stanów depresyjnych pojawiają się myśli a nawet próby samobójcze. Również w zakresie samopoczucia fizycznego osoby chorujące na depresję odczuwają pogorszenie, które najczęściej objawia się pod postacią zaburzeń snu - chorzy cierpią na bezsenność lub śpią znacznie więcej niż zwykle, bólów głowy, szyi, karku, problemami żołądkowymi, zmianą apetytu (znaczna utrata lub o wiele większy apetyt niż przed chorobą). W sferze somatycznej u osób z depresją mogą zaistnieć również zaburzenia seksualne, zaburzenia menstruacji u kobiet. Aby stwierdzić depresję muszą wystąpić łącznie przynajmniej 3 z wymienionych objawów i muszą się one utrzymywać przez co najmniej 2 tygodnie bez widocznej przerwy. Szacuje się, że w 2023 roku ponad 72% dorosłych Polaków odczuwało przynajmniej jeden z objawów depresji przez okres nie krótszy niż 2 tygodnie. Oznacza to, że zagrożona wystąpieniem depresji jest duża część populacji naszego kraju, a wiele osób może się z nią zmagać nie posiadając diagnozy.
Schizofrenia jest chorobą, która objawia się najczęściej halucynacjami i urojeniami, które prowadzą do zmiany sposobu myślenia i postrzegania przez osobę chorą swojego otoczenia i rzeczywistości. Chory zaczyna zachowywać się w sposób, który przez otoczenie jest postrzegany jako dziwaczny, ubiera się i zachowuje nieadekwatnie do pór roku czy sytuacji społecznych. Podobnie jak w depresji, w schizofrenii dochodzi do anhedonii. Schizofrenia skutkuje również zubożeniem mowy i apatią. Aby postawić diagnozę schizofrenii muszą występować przynajmniej jeden z poniższych objawów przez czas nie krótszy niż miesiąc: nasilone omamy, urojenia, zachowania katatoniczne, czyli takie w przebiegu których następuje znaczne zwiększenie lub znaczne zmniejszenie ruchliwości, czasem wręcz znieruchomienie, któremu towarzyszy utrudniony kontakt chorego z otoczeniem, spłycenie reakcji lub reakcje nieadekwatne, omamy słuchowe, które komentują zachowania chorego lub jego otoczenia lub nakazują choremu konkretne działanie. Ponadto, aby postawić diagnozę schizofrenii muszą pojawić się dodatkowe następujące objawy: funkcjonowanie społeczne jest gorsze niż było przed chorobą. Dodatkowo, aby można było stwierdzić schizofrenię należy wykluczyć zespoły maniakalny i depresyjny oraz zaburzenia organiczne, które mogłyby być odpowiedzialne za występowanie objawów. Objawy te muszą występować przez przynajmniej pół roku.
Uzależnienia obecnie spektrum uzależnień jest coraz większe i liczba osób uzależnionych rośnie. Uzależnić możemy się zarówno od substancji, jak alkohol, narkotyki, leki czy tytoń, jak i od czynności, jak zakupy, korzystanie z mediów społecznościowych, czy seks.
Stany lękowe jest to kolejny coraz częściej powtarzający się w społeczeństwie problem. Związany jest z szybko zmieniającymi się warunkami życia, zagrożeniami wynikającymi z zagrożeń zdrowotnych i politycznych. W Polsce mogą one dotyczyć nawet ok. 20% społeczeństwa, a grupą najbardziej narażoną są osoby w wieku 20-45 lat. Do najczęstszych objawów stanów lękowych należą: bóle i zawroty głowy, bóle w obrębie klatki piersiowej, duszności, kołatanie serca, nadmierna potliwość, blednięcie lub zwiększone zaczerwienienie skóry, niepokój, problemy z pamięcią, tiki nerwowe, problemy z koncentracją.
Diagnoza onkologiczna należy do najcięższych doświadczeń zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Niestety choroby onkologiczne są coraz częściej diagnozowane. Ich wyleczalność jest też coraz lepsza, choć zdarza się wciąż często, że leczenie pozostawia pewne konsekwencje w organizmie. Rolą psychologa w tym przypadku jest pomoc chorym i rodzinom w poradzeniu sobie z lękiem, czasem ze stratą części zdrowia, ale również wsparcie w przejściu przez długotrwałe i często uciążliwe leczenie.
Otyłość i cukrzyca należą do chorób cywilizacyjnych i również występują coraz częściej. Psycholog może pomóc poradzić sobie z ustaleniem przyczyn objadania się, które często wynikają z pobudek psychologicznych. W przypadku cukrzycy psycholog może być pomocny w poradzeniu sobie z podstępnym i często zmieniającym się charakterem tej choroby oraz z leczeniem, które podobnie jak przy chorobach onkologicznych jest często trudne i uciążliwe.
Specjaliści działający w Poradni Psychologicznej w Enterna Medica Zabrze:
Olga Tytko – jest absolwentką Akademii Humanitas w Sosnowcu. Ukończyła specjalność: psychologia kliniczna i osobowości. Ponadto ukończyła Studium Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii. Pracuje zarówno z dorosłymi, jak i z młodzieżą i dziećmi w wieku szkolnym. Obszary, którymi się zajmuje to depresja, schizofrenia, kryzysy psychologiczne wynikające z nagłej sytuacji osobistej czy rodzinnej (np. choroba, choroba w rodzinie, rozwód, rozstanie, śmierć w rodzinie), problemy seperacyjne w przypadku dzieci, lęk szkolny. Pracuje również z osobami leczącymi się onkologicznie i ich rodzinami. Prowadzi konsultacje zarówno stacjonarne, jak i zdalne.
Zapraszamy do Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica!
Aby umówić pierwszorazową wizytę skontaktuj się z rejestracją:
tel. +48 518 313 600,
w godzinach: 15:00-20:00 (poniedziałek-piątek)