Diagnostyka kardiologiczna w Enterna Medica
Elektrokardiogram (EKG)
Elektrokardiogram (EKG)
Jest to podstawowe badanie na wizycie kardiologicznej, całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na umieszczeniu na kończynach i klatce piersiowej elektrod służących do zapisywania na taśmie papierowej sygnałów elektrycznych serca.
Do czego służy badanie EKG?
W zapisach EKG można rozpoznać wiele schorzeń dotyczących serca. Do najczęstszych zaliczamy:
- niedokrwienie mięśnia sercowego, świeży i przebyty zawał serca,
- zaburzenia rytmu i przewodnictwa serca,
- rzadkie genetyczne schorzenia mogące być przyczyną zagrażających życiu arytmii komorowych: np.: zespół Brugadów, zespoły long-QT.
Jak się przygotować do EKG?
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed badaniem pacjent zostanie poproszony o rozebranie się do pasa, odsłonięcie skóry okolicy kostek, a następnie położenie się we wskazanym miejscu.
Holter EKG
Holter EKG: jest to nieinwazyjne badanie służące do rejestracji zapisów EKG w określonym czasie. Najpopularniejszym zapisem Holtera EKG jest 24 godzinny, 3-odprowadzeniowy zapis EKG. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić 12 - odprowadzeniowy Holter EKG, dłuższy okres monitorowania (nawet do 7 dni), lub Holter EKG zdarzeniowy (pacjent rejestruje zapis w przypadku wystąpienia niepokojących objawów).
Jak się przygotować do badania Holter EKG?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W wypadku obfitego owłosienia u mężczyzn konieczne może być wygolenie miejsc w których zostaną naklejone elektrody do EKG.
Do czego służy badanie Holter EKG?
Badanie to ma na celu zarejestrować zaburzenia rytmu lub przewodnictwa serca.
W niektórych przypadkach również może wykazać niedokrwienie mięśnia sercowego.
Kiedy wykonać badanie Holtera EKG?
Lekarz specjalista kardiolog z zespołu Enterna Medica zaleci wykonanie tego badania w przypadku odczuwania napadowej arytmii, niewyjaśnionych zawrotów głowy czy omdleń.
Jak się zachowywać po założeniu Holtera EKG?
Po podłączeniu Holtera EKG pacjent powinien czuć się swobodnie i wykonywać normalne codzienne czynności. Należy jednak unikać moczenia przyklejonych elektrod do ciała oraz samego urządzenia. Celem uniknięcia odklejenia się elektrod (tym samym braku prawidłowego zapisu EKG) należy również unikać czynności powodujących obfite pocenie się.
Jakie informacje będą zawarte w wyniku badania Holter EKG?
Do podstawowych informacji w opisie badania Holter EKG należą: określenie rytmu wiodącego, minimalna, maksymalna i średnia akcja serca, ilość dodatkowych skurczy nad- i komorowych, rozpoznanie arytmii serca oraz zaburzeń przewodnictwa (jeśli wystąpią).
Elektrokardiograficzny test wysiłkowy
Elektrokardiograficzny test wysiłkowy jest to nieinwazyjne badanie mające na celu ciągłą rejestrację zapisu EKG w trakcie wykonywania wysiłku (na bieżni ruchomej lub na ergometrze rowerowych) zgodnie z zaplanowanym protokołem. Najbardziej popularną formą elektrokardiograficznego testu wysiłkowego jest badanie na bieżni ruchomej zgodnie z protokołem Bruce’a, w którym co 3 minuty zwiększa się nachylenie i prędkość bieżni.
Przed badaniem na klatce piersiowej przykleja się 10 elektrod służących do ciągłego monitorowania EKG. W trakcie wysiłku lekarz obserwuje zapis EKG oraz okresowo mierzy ciśnienie tętnicze.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów w trakcie wykonywania testu (np.: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, czy brak możliwości kontynuowania wysiłku) należy je natychmiast zgłosić lekarzowi.
Jak się przygotować do testu?
Pacjent zostanie poproszony o rozebranie się do pasa (w przypadku kobiet z reguły nie jest konieczne zdejmowanie biustonosza). U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest ogolenie tej części ciała. W trakcie testu pacjent powinien czuć się swobodnie, a więc wskazane jest założenie niekrępującego ruchy ubrania (np.: spodnie dresowe).
W jakim celu wykonuje się test wysiłkowy?
Najczęstszym wskazaniem do wykonania testu wysiłkowego jest podejrzenie choroby niedokrwiennej (CHD) serca lub ocena niedokrwienia u pacjenta z już rozpoznaną CHD. Innymi wskazaniami może być ocena nasilenia arytmii serca w trakcie wysiłku, czy ocena przyrostu akcji serca w trakcie wysiłku (ocena chronotropizmu).
Jakie informacje będą zawarte w wyniku elektrokardiograficznego testu wysiłkowego?
Wynik testu wysiłkowego będzie zawierał szereg danych takich jak: czas wysiłku, maksymalne obciążenie (w przypadku bieżni ruchomej obciążenie będzie podane w jednostkach metabolicznych- MET), maksymalne osiągnięte tętno i ciśnienie tętnicze krwi, powód przerwania oraz czy wystąpiły zmiany niedokrwienne w EKG. W podsumowaniu najczęściej podany jest wynik testu: dodatni lub ujemny. Dodatni test wysiłkowy świadczy o wystąpieniu niedokrwienia w EKG (dodatni elektrokardiograficznie) lub/i typowej stenokardii (dodatni klinicznie).
Echokardiografia (ECHO serca)
Echokardiografia (ECHO serca) jest to nieinwazyjna metoda obrazowania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. W badaniu tym ocenia się między innymi: wielkość jam serca, kurczliwość mięśnia sercowego, morfologię i funkcje zastawek serca.
Jak się przygotować do badania echokadiograficznego?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W trakcie badania pacjent/-tka zostanie poproszony o rozebranie się do pasa. Badanie wykonuje się na leżąco w pozycji na plecach oraz na lewym boku z lewą ręką założoną pod głowę.
Kiedy wykonać badanie echokardiograficzne?
Badanie echokardiograficzne jest standardowo wykonywanym badaniem u większości kardiologicznych pacjentów. Lekarz specjalista kardiolog Enterna Medica zleci to badanie celem oceny wielkości jam serca, funkcji skurczowej serca, oceny naczyń i zastawek serca. Informacje z tego badania mogą być niezbędne do kwalifikacji pacjentów do leczenia operacyjnego wad zastawkowych, do implantacji kardiowertera-defibrylatora, wymiany aorty wstępującej (w przypadku tętniaka aorty), czy koronarografii (w przypadku spadku frakcji wyrzutowej lewej komory).
Kontrola rozrusznika serca/ kardiowertera defibrylatora/ układu resynchronizującego serce.
Kiedy wykonywać kontrolę kardiologicznego urządzenia wszczepialnego (CIED)?
Zgodnie z obowiązującymi standardami rutynowe kontrole CIED powinno się wykonywać w zależności od typu wszczepionego urządzenia od 3-12 m-cy. W niektórych przypadkach mogą zaistnieć wskazania do częstszych kontroli niż rutynowe (np.: wyczerpująca się bateria urządzenia, nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania elektrod, arytmie serca z wyładowaniem wysokoenergetycznym w przypadku implantowanego kardiowertera defibrylatora).
Jak się przygotować do kontroli CIED?
Pacjent powinien dysponować na kontroli paszportem wszczepionego urządzenia. Pozwoli to na szybkie i bezproblemowe połączenie się dedykowanym do danego urządzenia programatorem. W trakcie kontroli w większości przypadków nie ma konieczności zdejmowania ubrań, a badanie może być wykonywane zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej.