Psychologia zdrowia

Nowoczesna forma kompleksowej opieki oferowana przez specjalistów nad chorymi przewlekle powinna obejmować coś więcej niż edukację (szczególnie edukację bazującą na informacjach przekazywanych przez lekarza, fizjoterapeutę oraz pielęgniarkę w sposób mało ustrukturyzowany, przy okazji zabiegów czy opieki szpitalnej i przy wypisie).

W Enterna Medica Centrum Nowoczesnej Medycyny proponujemy Ci Health-coaching, czyli formę współpracy, w której celem jest nie tylko prezentacja wiedzy/instrukcje, które przekazuje lekarz/pielęgniarka / dietetyk / fizjoterapeuta, ale dążenie do realizowania konkretnych celów terapeutycznych, które wspólnie sformułujemy i które wynikają z Twoich osobistych predyspozycji/ograniczeń/przekonań/doświadczeń i wielu innych czynników.

Taka interwencja może zostać przeprowadzona z zastosowaniem metodologii psychologicznej oraz coachingowej we współpracy ze specjalistą Enterna Medica, który sformułuje dla Ciebie zalecenia.

Health-coaching oferowane przez Enterna Medica to telekonsultacje indywidualne, podczas których:

 • ocenimy Twojej wiedzę i wyjaśnimy to, czego nie rozumiesz (a chciałbyś zrozumieć) w formie dostosowanej do Twoich możliwości i preferencji,
 • zdefiniujemy Twoje autentyczne potrzeby (np. redukcję objawów, redukcję lęku, zmianę nawyków – wszystko to, z czym wiąże się Twoja choroba i związane z nią zalecenia) i sformułujemy cele (krótko- i długoterminowych) oraz nadamy im kolejność i wagę (np. najbardziej zależy mi na tym, aby…),
 • wyznaczymy kroki konieczne do osiągnięcia celów i zdefiniowanie tempa ich realizacji, w zależności od Twoich cech i możliwości, jak również zmiennych, na które nie masz wpływu,
 • zdefiniujemy źródła wsparcia, „Czy jest ktoś, kto mógłby mi pomóc w realizacji tego celu? Na czym ta pomoc mogłaby polegać? Czy te osoby wiedzą o tym?”
 • określimy wskaźników realizacji celów (np. cel: redukcja objawów = wskaźnik: brak zadyszki w sytuacji, w której wcześniej była, cel: schudnąć = wskaźnik: spadek wagi o x kg, cel: rzucenie palenia = wskaźnik: miesiąc bez papierosa itd.),
 • wspólnie przygotujemy scenariusz awaryjny, na wypadek problemów z realizacją pierwotnych celów, tak aby zredukować presję i napięcia, które mogą utrudniać ich osiąganie,
 • będziemy reorganizować plan i cele wedle Twoich potrzeb, tak aby utrzymać motywację i poczucie wpływu na wydarzenia,
 • przygotujemy Cię do stałego korzystania z rozwiązań ICT / aplikacji zaprojektowanych do zdalnej opieki medycznej i edukacji.

Jesteś po zawale serca? Stwierdzono u Ciebie niewydolność serca? Nie zwlekaj! Zarezerwuj wizytę! Specjalista psycholog zdrowia w Enterna Medica pomoże Ci poprawić jakość życia.

Telekonsultacje dla pacjentów:

 • z niewydolnoscia serca
 • po zawale serca
 • z cukrzycą

Kardiologiczny coaching zdrowia (health coaching) obejmuje zagadnienia z obszarów psychologii zdrowia (zdrowie w ujęciu biopsychospołecznym oraz analizę reakcji pacjentów na hospitalizację, stany chorobowe czy ból) oraz modele zdrowego zachowania (zastosowanie interwencji kryzysowych w ramach modeli społeczno-poznawczych).

Usługa polega na edukacji, promocji i praktyce zdrowego stylu życia przy pomocy technik coachingowych, które zapewniają skupienie się na realnych potrzebach i celach pacjenta w odniesieniu do jego samego i jego otoczenia (sytuacji zawodowej,rodzinnej, indywidualnych preferencji, wcześniejszych doświadczeń w zakresie zdrowego stylu życia). Z usługi może skorzystać pacjent i/lub jego opiekun. Chodzi o dostosowanie ogólnych i szczegółowych zaleceń lekarskich do indywidualnych potrzeb osoby, która zgłosi się po tego rodzaju pomoc.

dr n. o zdr.
Agnieszka Siennicka
psycholog
Wydział Nauk o Zdrowiu, Wrocławski Uniwersytet Medyczny
e-Wizyta (wideokonsultacja)
Umów wizytę

e-Wizyty (wideokonsultacje) i wizyty w gabinecie

Umów konsultację, otrzymaj e-receptę i e-skierowanie